Derudover var det oplyst i markedsføringen, at der med produkterne medfulgte en gratis router, så bredbåndsforbindelsen kunne blive trådløs. Det fremgik imidlertid ikke af markedsføringen, at forbrugerne som udgangspunkt ikke vil kunne opnå de markedsførte bredbåndshastigheder ved brug af de trådløse router. Den hastighed, der kan opnås ved brug af en trådløs router, afhænger af de konkrete forhold, fx hvor routeren står placeret hos forbrugeren.
Forbrugerombudsmanden meddelte televirksomheden, at det skal fremgå tydeligt af markedsføringen, at det ikke er alle danske husstande, der kan udnytte de markedsførte tilbud. Ellers er markedsføringen i strid med markedsføringslovens vildledningsforbud. Det endvidere ud fra markedsføringen være klart for forbrugeren, at brug af den medfølgende trådløse router gør, at de angivne hastigheder ikke kan opnås, da det er en information om produktet, som forbrugeren skal have for at kunne vurdere et tilbud, jf. markedsføringslovens § 12a.
Forbrugerombudsmanden meddelte endvidere televirksomheden, at minimumshastigheder skal oplyses med tilnærmelsesvis samme meddelelseseffekt som ”op til” hastigheder. Da televirksomheden havde oplyst minimumshastighederne med en meget lille skrifttype, mens ”op til” hastighederne var fremhævet, var markedsføringen i strid med god markedsføringsskik og Forbrugerombudsmandens retningslinjer om markedsføring af bredbåndsforbindelser.
Forbrugerombudsmanden bad televirksomheden om at rette sin markedsføring, så den er i overensstemmelse med lovgivningen.