En virksomhed krævede, at forbrugere oplyste deres CPR-nummer, hvis forbrugerne ville købe nogle enkeltstående varer på virksomhedens hjemmeside eller ved telefonisk henvendelse.
Virksomheden oplyste til Forbrugerombudsmanden, at forbrugernes CPR-numre kun blev opkrævet, fordi virksomhedens salgs- og rådgivningssystem, som hovedsageligt blev brugt til at sælge abonnementsaftaler, var indrettet således, at salget ikke kunne gennemføres uden et indtastet CPR-nummer.
Virksomheden oplyste, at salgs- og rådgivningssystemet ville blive tilrettet hurtigst muligt, og at virksomheden i mellemtiden ville henvise forbrugerne til virksomhedens fysiske butikker, hvis de ikke ønskede at oplyse CPR-nummer.
Forbrugerombudsmanden vurderede, at virksomheden overtrådte god markedsføringsskik ved at opkræve forbrugernes CPR-nummer, fordi virksomheden ikke havde en saglig og relevant begrundelse for at gøre det.
Da virksomheden ville revidere sit salgs- og rådgivningssystem, afsluttede Forbrugerombudsmanden sagen.