Gå til resume Gå til indhold

Bøde på 50.000 kr. for uanmodede e-mails om julearrangement - udeblivelsesdom

Sag

En erhvervsdrivende, som stod et julearrangement, udsendte e-mails med reklame for arrangementet, men havde ikke sikret sig samtykke fra modtagerne. Den erhvervsdrivende blev idømt en bøde på 50.000 kr.

Gå til indhold

En erhvervsdrivende havde udsendt e-mails med reklame for sit julearrangement, men havde ikke i alle tilfælde forinden sikret sig samtykke fra modtagerne. Den erhvervsdrivende erkendte over for Forbrugerombudsmanden, at der i hvert fald i 492 tilfælde ikke kunne dokumenteres et gyldigt samtykke.

Forbrugerombudsmanden var af den opfattelse, at den erhvervsdrivende ved udsendelsen af e-mails uden samtykke fra modtageren havde overtrådt markedsføringslovens § 6, stk. 1, og anmeldte derfor selskabet til politiet.

Den erhvervsdrivende blev ved Københavns Byrets udeblivelsesdom af 23. oktober 2009 idømt en bøde på 50.000 kr. for overtrædelse af markedsføringslovens § 6, stk. 1, i overensstemmelse med Forbrugerombudsmandens påstand.

Sagsnummer:
08/01820
 
Lovgrundlag:
Markedsføringsloven
 
Sidst opdateret:   17. december 2009
Giv din vurdering af denne side
Fem plusser er den højeste vurdering, du kan give
 
 
Find flere oplysninger om, hvad du som erhvervsdrivende kan bruge Forbrugerombudsmandens hjemmeside til.
Læs mere om hvad du kan bruge hjemmesiden til som jurist eller rådgiver.
Forbrugerombudsmanden behandler sager om erhvervsdrivende, der ikke markedsfører sig korrekt over for forbrugere. Læs mere om hvad du kan finde på hjemmesiden som forbruger.

Forbrugerombudsmanden er en uafhængig myndighed, der bl.a. fører tilsyn med, at erhvervsdrivende overholder reglerne for markedsføring.