Gå til resume Gå til indhold

Udsendelse af e-mails med indhold, der ikke var givet samtykke til

Sag

En erhvervsdrivende havde overtrådt markedsføringslovens § 6 ved at udsende e-mails, hvis indhold lå uden for det, modtageren havde givet samtykke til.

Gå til indhold

En udbyder af spil tilbød en service til spillerne, hvorefter de kunne få tilsendt en e-mail, såfremt de vandt i et af de spil, de havde deltaget i. To forbrugere, der havde tilmeldt sig denne service, modtog efterfølgende en e-mail fra den erhvervsdrivende, hvoraf det fremgik, at den erhvervsdrivende fremover ville udsende e-mails, hver gang et spil var afsluttet, uanset om den pågældende havde vundet eller ej.

Idet denne e-mail og den annoncerede fremtidige ændring i udsendelsen af e-mails ikke kunne anses for omfattet af det samtykke, de to klagere havde afgivet, tog Forbrugerombudsmanden sagen op over for den erhvervsdrivende.

Den erhvervsdrivende oplyste over for Forbrugerombudsmanden, at udsendelsen af de pågældende e-mails beroede på en fejl, der var opstået i forbindelse med den erhvervsdrivendes lancering af en ny hjemmeside. Den erhvervsdrivende havde endvidere, straks de blev opmærksomme på fejlen, taget initiativ til at rette denne, og fejlen blev således rettet samme dag. Den erhvervsdrivende oplyste endvidere, at der efter fejlen blev rettet, alene ville blive udsendt e-mails i overensstemmelse med indholdet af de tidligere afgivne samtykker, og således kun når de pågældende personer havde vundet.

Forbrugerombudsmanden besluttede på denne baggrund at afslutte sagen med en indskærpelse af reglerne i markedsføringslovens § 6, stk. 1, over for den erhvervsdrivende.

Sagsnummer:
10/08092
 
Lovgrundlag:
Markedsføringsloven
 
Sidst opdateret:   19. juli 2011
Giv din vurdering af denne side
Fem plusser er den højeste vurdering, du kan give
 
 
Find flere oplysninger om, hvad du som erhvervsdrivende kan bruge Forbrugerombudsmandens hjemmeside til.
Læs mere om hvad du kan bruge hjemmesiden til som jurist eller rådgiver.
Forbrugerombudsmanden behandler sager om erhvervsdrivende, der ikke markedsfører sig korrekt over for forbrugere. Læs mere om hvad du kan finde på hjemmesiden som forbruger.
Fandt du det, du ledte efter? Du kan også besøge: